Methven Rodeo 22nd October 2017


Methven Rodeo
Event Name Name City
2nd Div Bareback Arthur Shaw GORE
  Brendon Ormsby ROTORUA
Clint McAughtrie OMARAMA
  Geoff Batt ASHBURTON
Hadlee Knight TWIZEL
  Liam Hofsteede ASHBURTON
Mark Graham CHEVIOT
2nd Div Barrel Race   Amy Parish OAMARU
Andrea Harborne ASHBURTON
  Angela Laing ASHBURTON
Ariana Halley ROTORUA
  Ashley Esler RAKAIA
Bay Barlow HAMILTON
  Brooke Elstob WANAKA
Chanelle Dickie CHRISTCHURCH
  Claire Smith HORORATA
Courtney Scott Martin OMARAMA
  Ellen Wells RANGIORA
Emerald Geach TIMARU
  Emma McLeod McCallum CHRISTCHURCH
Gemma Oliver GERALDINE
  Jayde Asher TURANGI
Joanne Wells RANGIORA
  Kim Trevathan HYDE
Kylie Murdoch CROMWELL
  Linda Hofsteede ASHBURTON
Louisa McClintock RANGIORA
  Maree Godsiff HANMER SPRINGS
Megan Staples TAUMARUNUI
  Mia Hofsteede ASHBURTON
Milly Scott Martin OMARAMA
  Nicci Crowe RANGIORA
Nicky Cornish WANAKA
  Pippa Best OTANE
Samara Windle RAETIHI
  Stina Robinson PALMERSTON
Tammy Wright PEEL FOREST
  Vikki Cameron BALFOUR
Virginia Anderson OTAUTAU
  Yolande Redmond ASHBURTON
2nd Div Bull Ride Aaron Cleaver CHEVIOT
  Alec Gunn BALCLUTHA
Andrew Adams CHEVIOT
  Andrew Dawson CROMWELL
Arthur Shaw GORE
  Bill Biggar DARFIELD
Bryan Batt FAIRLIE
  Chase Ginders HAWARDEN
Clifford Fogarty-Wallace GISBORNE
  Cody Milton LEESTON
Daniel MacFadgen GORE
  Hunter Orme CHEVIOT
Joshua Gallaher CHRISTCHURCH
  Klaydyn Ward WAIPAWA
Kuki Wickliffe HORORATA
  Lane Whitelock HASTINGS
Leeroy Church REPOROA
  Liam Hofsteede ASHBURTON
Logan Van der Hulst KUMARA
  Lukas Kohoutek CHRISTCHURCH
Luke Longley FAIRLIE
  Mark Gill GREYMOUTH
Matt Adams OTAUATAU
  Paki Wineera TE AWAMUTU
Ryan Adam MOSGIEL
  Sam Church PALMERSTON
Sam Heslop LEESTON
  Sean Brenssell OAMARU
Shaun Tahau NAPIER
  Tom Dickison GORE
Tyler Wilson ALEXANDRA
2nd Div Rope and Tie   Andrew Jamison FAIRLIE
Cam Moir MASTERTON
  Dean Hudson WANAKA
James McLennan OUTRAM
  John Priebee ALEXANDRA
Kurtis Pertab MATAMATA
  Leeroy Church REPOROA
Nye Harborne ASHBURTON
  Ryan O'Callaghan KAITAIA
Scott Tisdall MIDDLEMARCH
2nd Div Saddle Bronc   Lukas Kohoutek CHRISTCHURCH
Matthew Vermunt INVERCARGILL
  William Spence OHURA
Bareback Adam Williams RAKAIA
  Brett McCorkindale WAIPAWA
James Pinfold DARFIELD
  John Hughes FAIRLIE
Mark Tweedie GORE
  Matthew Vermunt INVERCARGILL
Ross Dowling HAVELOCK NORTH
  Stuart de Ridder ASHBURTON
Will Gregory KUROW
Barrel Race   Alison Mee RANGIORA
Alyce Perkins GORE
  Angie Meehan WANAKA
Anna Thomas BALCLUTHA
  Annabelle Wiggins ASHBURTON
Barb Clouston OTAUTAU
  Barbi Sarginson WANAKA
Casey Elstob OTAUATAU
  Courtney Fox TURANGI
Di Barkman GLENORCHY
  Elaine Gubb MIDDLEMARCH
Emily Roxburgh WAIAU
  Fi Graham TAUPO
Gabriel O'Callaghan KAITAIA
  Ginny Nelson CHRISTCHURCH
Hayley Johnson FAIRLIE
  Heidi Mehlhopt SOUTHBRIDGE
Hettie Purvis OAMARU
  Jenny Atkinson MIDDLEMARCH
Jo Priebee ALEXANDRA
  Julie Hellewell LAWRENCE
Justine Davis TAUPO
  Kasey Morris ASHBURTON
Kate Fisher FAIRLIE
  Kathy Tisdall MIDDLEMARCH
Kerry Macdonald TE ANAU
  Lisa Tahau NAPIER
Lynne McCall TARRAS
  Melanie Bollinger HANMER SPRINGS
Melanie Church REPOROA
  Micayla Brenssell OAMARU
Rhondine Long TAUPO
  Stephanie Gray TAUPO
Tegan O'Callaghan KAITAIA
  Tori Booth BALFOUR
Bull Ride Aaron Church Jnr TURANGI
  Bradley Lanigan AWANUI
Brett McCorkindale WAIPAWA
  Chad Ormsby TIRAU
Clint McAughtrie OMARAMA
  Ernie Rika ROTORUA
Jimmy Booth BALFOUR
  Johnson Davis ROTORUA
Kylie Waru GISBORNE
  Liberty Waru TE KARAKA
Logan Cornish ALEXANDRA
  Mervyn Church Jnr NAPIER
Paddy Church REPOROA
  Roany-Lane Waru TOKOMARU BAY
Wyatt McAughtrie OMARAMA
Junior Barrel Race   Ashleigh Jennings WANAKA
Caitlyn Hey CUST
  Chloeanne Ruddle OAMARU
Georgie Sarginson DARFIELD
  Gracie Nichol WANAKA
Harper Nichol WANAKA
  Jorja-Rose Parker RANGIORA
Kaylee Hood CHRISTCHURCH
  Olivia Arnold WANAKA
Pyper Arnold WANAKA
  Sam Roxburgh GORE
Sky Sanders ALEXANDRA
Junior Calf Ride   Chloeanne Ruddle OAMARU
Conner Adams CHEVIOT
  Jake Sarginson DARFIELD
Olivia Arnold WANAKA
  Pyper Arnold WANAKA
Xavier Sanders ALEXANDRA
Junior Steer Ride   Bailey Booth GERALDINE
Beau Armstrong WAIAU
  Darryl McPherson PUTARURU
Elih Long TAUPO
  Flynt Longley LAWRENCE
Henry Amalfitano TIMARU
  Hunter DesMarais FEILDING
Rylee Ward WAIPAWA
  Shay Gerrard-Smith  
Tyler Beecroft RANGIORA
Rope and Tie   Aaron Church Jnr TURANGI
Aaron Church Snr REPOROA
  Andrew Hart ASHBURTON
Andrew Wilson MIDDLEMARCH
  Anthony Perkins GORE
Ben Haugh GERALDINE
  Bradley Lanigan AWANUI
Bruce D Thomas MIDDLEMARCH
  Corey Church ROTORUA
Klay Lanigan AWANUI
  Luke Breingan MANGAKINO
Marcus Spencer-Bower RANGIORA
  Michael Sanderson MIDDLEMARCH
Murray Hellewell LAWRENCE
  Nigel Cameron BALFOUR
Patrick McCarthy WANAKA
  Roy Tisdall MIDDLEMARCH
Simon Tahau NAPIER
  Timothy Evans GORE
Saddle Bronc Callum Tahau PONGAROA
  Corey Church ROTORUA
Graeme Gannon TUTIRA
  Joe Redwood RANGIORA
Lane Whitelock HASTINGS
  Paul Robinson PALMERSTON
Paul Tahau NAPIER
  Richie Waru TE KARAKA
Ross Dowling HAVELOCK NORTH
  Sam Church PALMERSTON
Steer Wrestling Aaron Church Jnr TURANGI
  Anthony Perkins GORE
Bradley Lanigan AWANUI
  Brett McCorkindale WAIPAWA
Corey Church ROTORUA
  David Gibson TAUPO
James McLennan OUTRAM
  Klay Lanigan AWANUI
Micheal Nicholl LAWRENCE
  Rex Church TE KUITI
Ritchie Morrow ALEXANDRA
  Roy Tisdall MIDDLEMARCH
Stuart Moore ROXBURGH
  Waylon Gibson TAUPO
Team Roping Name City
1 Bruce Coleman TAUPO
1 Stephanie Gray TAUPO
2 Colin Dodunski RANGIORA
2 James Pinfold DARFIELD
3 Dennis O'Callaghan KAITAIA
3 Tegan O'Callaghan KAITAIA
4 Ryan O'Callaghan KAITAIA
4 Kushla Larsen DRURY
5 Corey Church ROTORUA
5 Mervyn Church Jnr NAPIER
6 Aaron Church Jnr TURANGI
6 Aaron Church Snr REPOROA
7 John Priebee ALEXANDRA
7 Tyler Wilson ALEXANDRA
8 Simon Tahau NAPIER
8 Shaun Tahau NAPIER
9 Leeroy Church REPOROA
9 Melanie Church REPOROA
10 David Gibson TAUPO
10 Waylon Gibson TAUPO
11 Kyle Gibson TAUPO
11 Justine Davis TAUPO
12 Kurtis Pertab MATAMATA
12 Tony Church HAMILTON
13 Shane Cooper ALEXANDRA
13 Andrew Wilson MIDDLEMARCH
14 Murray Illing BALCLUTHA
14 Christopher Blampied MOSGIEL
15 Ross Brown PUTARURU
15 Darryl McPherson PUTARURU
16 Rex Church TE KUITI
16 Paul Rasmussen PAEROA
17 Grant Crowe RANGIORA
17 Jared Mee RANGIORA
18 Marcus Spencer-Bower RANGIORA
18 Brent Crowe RANGIORA
19 Timothy Evans GORE
19 Murray Hellewell LAWRENCE
20 Mark Stewart BALCLUTHA
20 Andrew Jamison FAIRLIE
21 Kelvin Jones HANMER SPRINGS
21 Mike Gilbert RANGIORA
22 Klay Lanigan AWANUI
22 Bradley Lanigan AWANUI
23 Scott Mayberry CHRISTCHURCH
23 Nicole Sarginson DARFIELD
24 Chris Hood CHRISTCHURCH
24 Dave Marshall INVERCARGILL
25 Ginny Nelson CHRISTCHURCH
25 Murray MacMillan CROMWELL
26 Deanna McCarthy WANAKA
26 Dean Hudson WANAKA
27 James McLennan OUTRAM
27 Nye Harborne ASHBURTON
28 Pat McCarthy WANAKA
28 Patrick McCarthy WANAKA
29 Owen Evans GORE
29 Stuart Moore ROXBURGH
30 Ritchie Morrow ALEXANDRA
30 Jason Scott CROMWELL
31 Chris Nicolson WAIAU
31 John Hughes FAIRLIE
32 Anthony Perkins GORE
32 Bert Elstob DARFIELD
33 Stewart Pedersen OTOROHANGA
33 Bay Barlow HAMILTON
34 Craig Robson OAMARU
34 Graeme Purvis OAMARU
35 Georgie Sarginson DARFIELD
35 Nev Sarginson DARFIELD
36 Bruce D Thomas MIDDLEMARCH
36 Michael Sanderson MIDDLEMARCH
37 Wayne McCormack HELENSVILLE
37 Adrian Stent HELENSVILLE
38 Scott Tisdall MIDDLEMARCH
38 Kathy Tisdall MIDDLEMARCH