Winchester Rodeo 21st October 2017


Event Name Name City
2nd Div Bareback Arthur Shaw GORE
  Brendon Ormsby ROTORUA
Clint McAughtrie OMARAMA
  Geoff Batt ASHBURTON
Hadlee Knight TWIZEL
  Liam Hofsteede ASHBURTON
Mark Graham CHEVIOT
2nd Div Barrel Race   Amy Parish OAMARU
Andrea Harborne ASHBURTON
  Angela Laing ASHBURTON
Ariana Halley ROTORUA
  Ashley Esler RAKAIA
Bay Barlow HAMILTON
  Brooke Elstob WANAKA
Chanelle Dickie CHRISTCHURCH
  Claire Smith HORORATA
Courtney Scott Martin OMARAMA
  Ellen Wells RANGIORA
Emerald Geach TIMARU
  Emma McLeod McCallum CHRISTCHURCH
Gemma Oliver GERALDINE
  Jayde Asher TURANGI
Joanne Wells RANGIORA
  Kim Trevathan HYDE
Kylie Murdoch CROMWELL
  Linda Hofsteede ASHBURTON
Louisa McClintock RANGIORA
  Maree Godsiff HANMER SPRINGS
Megan Staples TAUMARUNUI
  Mia Hofsteede ASHBURTON
Milly Scott Martin OMARAMA
  Nicci Crowe RANGIORA
Nicky Cornish WANAKA
  Pippa Best OTANE
Samara Windle RAETIHI
  Sarah Eaves CAVE
Stina Robinson PALMERSTON
  Tammy Wright PEEL FOREST
Vikki Cameron BALFOUR
  Virginia Anderson OTAUTAU
Yolande Redmond ASHBURTON
2nd Div Bull Ride   Aaron Cleaver CHEVIOT
Alec Gunn BALCLUTHA
  Andrew Adams CHEVIOT
Andrew Dawson CROMWELL
  Arthur Shaw GORE
Bill Biggar DARFIELD
  Bryan Batt FAIRLIE
Chase Ginders HAWARDEN
  Clifford Fogarty-Wallace GISBORNE
Cody Milton LEESTON
  Daniel MacFadgen GORE
Hunter Orme CHEVIOT
  Joshua Gallaher CHRISTCHURCH
Klaydyn Ward WAIPAWA
  Kuki Wickliffe HORORATA
Lane Whitelock HASTINGS
  Leeroy Church REPOROA
Liam Hofsteede ASHBURTON
  Logan Van der Hulst KUMARA
Lukas Kohoutek CHRISTCHURCH
  Luke Longley FAIRLIE
Mark Gill GREYMOUTH
  Matt Adams OTAUATAU
Paki Wineera TE AWAMUTU
  Ryan Adam MOSGIEL
Sam Church PALMERSTON
  Sam Heslop LEESTON
Sean Brenssell OAMARU
  Shaun Tahau NAPIER
Tom Dickison GORE
  Tyler Wilson ALEXANDRA
2nd Div Rope and Tie Andrew Jamison FAIRLIE
  Cam Moir MASTERTON
Dean Hudson WANAKA
  James McLennan OUTRAM
John Priebee ALEXANDRA
  Kurtis Pertab MATAMATA
Leeroy Church REPOROA
  Nye Harborne ASHBURTON
Ryan O'Callaghan KAITAIA
  Scott Tisdall MIDDLEMARCH
2nd Div Saddle Bronc Lukas Kohoutek CHRISTCHURCH
  Matthew Vermunt INVERCARGILL
William Spence OHURA
Bareback   Adam Williams RAKAIA
Brett McCorkindale WAIPAWA
  James Pinfold DARFIELD
John Hughes FAIRLIE
  Mark Tweedie GORE
Matthew Vermunt INVERCARGILL
  Ross Dowling HAVELOCK NORTH
Stuart de Ridder ASHBURTON
  Will Gregory KUROW
Barrel Race Alison Mee RANGIORA
  Alyce Perkins GORE
Angie Meehan WANAKA
  Anna Thomas BALCLUTHA
Annabelle Wiggins ASHBURTON
  Barb Clouston OTAUTAU
Barbi Sarginson WANAKA
  Casey Elstob OTAUATAU
Courtney Fox TURANGI
  Di Barkman GLENORCHY
Elaine Gubb MIDDLEMARCH
  Emily Roxburgh WAIAU
Fi Graham TAUPO
  Gabriel O'Callaghan KAITAIA
Ginny Nelson CHRISTCHURCH
  Hayley Johnson FAIRLIE
Heidi Mehlhopt SOUTHBRIDGE
  Hettie Purvis OAMARU
Jenny Atkinson MIDDLEMARCH
  Jo Priebee ALEXANDRA
Julie Hellewell LAWRENCE
  Justine Davis TAUPO
Kasey Morris ASHBURTON
  Kate Fisher FAIRLIE
Kathy Tisdall MIDDLEMARCH
  Kerry Macdonald TE ANAU
Lisa Tahau NAPIER
  Lynne McCall TARRAS
Melanie Bollinger HANMER SPRINGS
  Melanie Church REPOROA
Micayla Brenssell OAMARU
  Rhondine Long TAUPO
Stephanie Gray TAUPO
  Tegan O'Callaghan KAITAIA
Tereasa Lunn PALMERSTON
  Tori Booth BALFOUR
Bull Ride Aaron Church Jnr TURANGI
  Bradley Lanigan AWANUI
Brett McCorkindale WAIPAWA
  Chad Ormsby TIRAU
Clint McAughtrie OMARAMA
  Ernie Rika ROTORUA
Jimmy Booth BALFOUR
  Johnson Davis ROTORUA
Kylie Waru GISBORNE
  Liberty Waru TE KARAKA
Logan Cornish ALEXANDRA
  Mervyn Church Jnr NAPIER
Paddy Church REPOROA
  Roany-Lane Waru TOKOMARU BAY
Wyatt McAughtrie OMARAMA
Junior Barrel Race   Ashleigh Jennings WANAKA
Caitlyn Hey CUST
  Chloeanne Ruddle OAMARU
Georgie Sarginson DARFIELD
  Gracie Nichol WANAKA
Harper Nichol WANAKA
  Jorja-Rose Parker RANGIORA
Kaylee Hood CHRISTCHURCH
  Olivia Arnold WANAKA
Pyper Arnold WANAKA
  Sam Roxburgh GORE
Sky Sanders ALEXANDRA
Junior Calf Ride   Chloeanne Ruddle OAMARU
Conner Adams CHEVIOT
  Jake Sarginson DARFIELD
Olivia Arnold WANAKA
  Pyper Arnold WANAKA
Xavier Sanders ALEXANDRA
Junior Steer Ride   Bailey Booth GERALDINE
Beau Armstrong WAIAU
  Darryl McPherson PUTARURU
Elih Long TAUPO
  Flynt Longley LAWRENCE
Henry Amalfitano TIMARU
  Hunter DesMarais FEILDING
Rylee Ward WAIPAWA
  Shay Gerrard-Smith  
Tyler Beecroft RANGIORA
Rope and Tie   Aaron Church Jnr TURANGI
Aaron Church Snr REPOROA
  Andrew Hart ASHBURTON
Andrew Wilson MIDDLEMARCH
  Anthony Perkins GORE
Ben Haugh GERALDINE
  Bradley Lanigan AWANUI
Bruce D Thomas MIDDLEMARCH
  Corey Church ROTORUA
Klay Lanigan AWANUI
  Luke Breingan MANGAKINO
Marcus Spencer-Bower RANGIORA
  Michael Sanderson MIDDLEMARCH
Murray Hellewell LAWRENCE
  Nigel Cameron BALFOUR
Patrick McCarthy WANAKA
  Roy Tisdall MIDDLEMARCH
Simon Tahau NAPIER
  Timothy Evans GORE
Saddle Bronc Callum Tahau PONGAROA
  Corey Church ROTORUA
Graeme Gannon TUTIRA
  Joe Redwood RANGIORA
Lane Whitelock HASTINGS
  Paul Robinson PALMERSTON
Paul Tahau NAPIER
  Richie Waru TE KARAKA
Ross Dowling HAVELOCK NORTH
  Sam Church PALMERSTON
Steer Wrestling Aaron Church Jnr TURANGI
  Anthony Perkins GORE
Bradley Lanigan AWANUI
  Brett McCorkindale WAIPAWA
Corey Church ROTORUA
  David Gibson TAUPO
James McLennan OUTRAM
  Klay Lanigan AWANUI
Micheal Nicholl LAWRENCE
  Rex Church TE KUITI
Ritchie Morrow ALEXANDRA
  Roy Tisdall MIDDLEMARCH
Stuart Moore ROXBURGH
  Waylon Gibson TAUPO
Team Roping Name City
1 Dennis O'Callaghan KAITAIA
1 Tegan O'Callaghan KAITAIA
2 Ryan O'Callaghan KAITAIA
2 Kushla Larsen DRURY
3 Kurtis Pertab MATAMATA
3 Tony Church HAMILTON
4 John Priebee ALEXANDRA
4 Tyler Wilson ALEXANDRA
5 Corey Church ROTORUA
5 Mervyn Church Jnr NAPIER
6 Simon Tahau NAPIER
6 Shaun Tahau NAPIER
7 Aaron Church Jnr TURANGI
7 Aaron Church Snr REPOROA
8 Leeroy Church REPOROA
8 Melanie Church REPOROA
9 David Gibson TAUPO
9 Waylon Gibson TAUPO
10 Kyle Gibson TAUPO
10 Justine Davis TAUPO
11 Shane Cooper ALEXANDRA
11 Andrew Wilson MIDDLEMARCH
12 Stewart Pedersen OTOROHANGA
12 Bay Barlow HAMILTON
13 Murray Illing BALCLUTHA
13 Christopher Blampied MOSGIEL
14 Rex Church TE KUITI
14 Paul Rasmussen PAEROA
15 Bruce Coleman TAUPO
15 Stephanie Gray TAUPO
16 Grant Crowe RANGIORA
16 Jared Mee RANGIORA
17 Colin Dodunski RANGIORA
17 James Pinfold DARFIELD
18 James McLennan OUTRAM
18 Nye Harborne ASHBURTON
19 Timothy Evans GORE
19 Murray Hellewell LAWRENCE
20 Chris Nicolson WAIAU
20 John Hughes FAIRLIE
21 Mark Stewart BALCLUTHA
21 Andrew Jamison FAIRLIE
22 Kelvin Jones HANMER SPRINGS
22 Mike Gilbert RANGIORA
23 Bradley Lanigan AWANUI
23 Klay Lanigan AWANUI
24 Chris Hood CHRISTCHURCH
24 Dave Marshall INVERCARGILL
25 Ginny Nelson CHRISTCHURCH
25 Murray MacMillan CROMWELL
26 Deanna McCarthy WANAKA
26 Dean Hudson WANAKA
27 Ross Brown PUTARURU
27 Darryl McPherson PUTARURU
28 Pat McCarthy WANAKA
28 Patrick McCarthy WANAKA
29 Owen Evans GORE
29 Stuart Moore ROXBURGH
30 Ritchie Morrow ALEXANDRA
30 Jason Scott CROMWELL
31 Anthony Perkins GORE
31 Bert Elstob DARFIELD
32 Craig Robson OAMARU
32 Graeme Purvis OAMARU
33 Scott Mayberry CHRISTCHURCH
33 Nicole Sarginson DARFIELD
34 Nev Sarginson DARFIELD
34 Georgie Sarginson DARFIELD
35 Bruce D Thomas MIDDLEMARCH
35 Michael Sanderson MIDDLEMARCH
36 Marcus Spencer-Bower RANGIORA
36 Brent Crowe RANGIORA
37 Wayne McCormack HELENSVILLE
37 Adrian Stent HELENSVILLE
38 Scott Tisdall MIDDLEMARCH
38 Kathy Tisdall MIDDLEMARCH