Horse Awards (Updated March 2017)


Team Roping Header Horse of the Year
2016-2017 Wairoa "Smokey" Bruce Thomas
2015-2016 Outram "Dougie" Len Mackey
2014-2015 Waikato "JJ" Nev & Nicole Sarginson
2013-2014 Wanaka "Chad" Patrick McCarthy
2012-2013 Egmont Wanganui "Roany" - Bruce Coleman
2011-2012 Lawrence "Roany" - Bruce Coleman
2010-2011 Te Anau "Vogue" - Buster Tauariki
2009-2010 Egmont Wanganui "Chad" Patrick McCarthy
Team Roping Heeler Horse of the Year
2016-2017 Wairoa "Cracker" Ross Brown
2015-2016 Outram "Mac" Nye Harborne
2014-2015 Waikato "Matey" Paul Rasmussen
2013-2014 Wanaka "Matey" Paul Rasmussen
2012-2013 Egmont Wanganui "Brownie" - Nicole Sarginson
2011-2012 Lawrence "Zan" - Mike Sanderson / Elaine Gubb
2010-2011 Te Anau "Texas Cordial" - Tama Tauariki
2009-2010 Egmont Wanganui "Tex" Tama Tauariki
Barrel Racing Horse of the Year
2016-2017 Wairoa "Methven" Jen Atkinson
2015-2016 Outram "Roc" Rhondine Long
2014-2015 Waikato "Whistler" Mel Church
2013-2014 Wanaka "Midge" Henrietta Purvis
2012-2013 Egmont Wanganui "Winky" Angie Perkins
2011-2012 Lawrence "Winky" Angie Perkins
2010-2011 Te Anau "Mac" - Tineka McDonald
2009-2010 Egmont Wanganui "Dixie" Kimberley Coulter
2008-2009 Mid Northern "Bart" Merv Church
2007-2008 Urenui "Bart" Merv Church
2006-2007 Millers Flat  "Banjo" Jessie Bright
2005-2006 Outram "Winky" Angie Perkins
2004-2005 Wairoa J B Peppy "Pep" Jenny Tickle
2003-2004 Wanganui "Blazin Badger Jack" Elaine Gubb
2002-2003 Kihikihi "Blazin Badger Jack" Elaine Gubb
2001-2002 Lawrence J B Peppy "Pep" Jenny Tickle
Steer Wrestling Horse of the Year
2016-2017 Wairoa "Yellow" Michael Nichol
2015-2016 Outram "Rock" Ritchie Morrow
2014-2015 Waikato "Rock" Ritchie Morrow
2013-2014 Wanaka "Rock" Ritchie Morrow
2012-2013 Egmont Wanganui "Black" - Merv Church
2011-2012 Lawrence "Magic" - Rex & Dianna Church
2010-2011 Te Anau "Magic" - Rex & Dianna Church
2009-2010 Egmont Wanganui "Roc" Anthony Perkins
2008-2009 Mid Northern  " Pretty Boy" Merv Church
2007-2008 Urenui  " Pretty Boy" Merv Church
2006-2007 Millers Flat  "Rusty" John Church
2005-2006 Outram "Chiquita" Scott Glassey
2004-2005 Wairoa "Radar" Dion Church 
2003-2004 Wanganui "Poronui Tinas Boy" W Nichol & S Atkinson
2002-2003 Kihikihi "Poronui Tinas Boy" W Nichol & S Atkinson
2001-2002 Lawrence "Poronui Tinas Boy" W Nichol & S Atkinson
Roping Horse of the Year
2016-2017 Wairoa "Willy" Bruce Thomas
2015-2016 Outram "Whistler" Mel Church
2014-2015 Waikato "Red" Matt Lanigan
2013-2014 Wanaka "Spinner" - Clayton Potts
2012-2013 Egmont Wanganui "Spinner" - Clayton Potts
2011-2012 Lawrence "Charlie" - Mike Sanderson / Elaine Gubb
2010-2011 Te Anau "Trigger" - Tama Tauariki
2009-2010 Egmont Wanganui "Bart" Merv Church
2008-2009 Mid Northern "Archie" Charlie Halley
2007-2008 Urenui "Bart" Merv Church
2006-2007 Millers Flat
2005-2006 Outram "Cash" Mike Sanderson
2004-2005 Wairoa "Chance" Murray MacMillan
2003-2004 Wanganui "Zan" Mike Sanderson
2002-2003 Kihikihi
2001-2002 Lawrence "Cody" Mark Stewarts 
2000-2001 Wanaka "Major" Merv Church